Różnice między wycinaniem, a znakowaniem laserowym

Maszyny laserowe, obsługiwane komputerowo, są wykorzystywane w przemyśle do coraz większej ilości zadań. Wynika to głównie z ich precyzji oraz czasu pracy, który pozwala na wyprodukowanie zdecydowanie większej liczby materiałów, niż w przypadku standardowych maszyn ręcznych. Wśród nich znajdują się między innymi grawerki oraz wycinarki laserowe, stosowane w firmach, zajmujących się gadżetami reklamowymi oraz personalizowanymi podarkami. Wbrew pozorom nie wykonują one tych samych zadań – różnią się specyfikacją oraz zastosowaniem, natomiast łączy ich precyzja pracy.

Czym jest wycinanie laserowe?

Kiedy firma złoży duże zamówienie na eleganckie statuetki, jakie mają stanowić nagrody dla pracowników, niezbędna jest ingerencja wycinarki laserowej. Pod wpływem wysokiej temperatury, niemal każdy materiał jest przecinany wiązką laserową, zgodnie z wcześniej ustalonym wzorem. Jest to o tyle ciekawy proces, że niewielka linia ciepła jest w stanie precyzyjnie i szybko dokonać cięcia i to nawet najbardziej skomplikowanego kształtu, z dbałością o najmniejsze detale. Najpierw należy jednak przygotować odpowiedni plik graficzny, oparty na wektorze, który przez komputer zostanie przesłany do maszyny. W ten sposób wycinanie laserowe zachowuje swoją precyzję, bez względu na ilość wycinanych egzemplarzy.

Znakowanie materiałów przy pomocy lasera

Wykonywanie grawera jest możliwe na dowolnym materiale, bądź gotowym produkcie, jaki ma zostać spersonalizowany. Znakowanie laserowe jest jedną z dostępnych opcji, jednak na pewno najskuteczniejszą i najbardziej precyzyjną. Pod wpływem wysokiej temperatury można wygrawerować dosłownie każdy kształt, jaki wcześniej zostanie przygotowany i wrzucony do programu. W ten sposób znakowanie laserowe to nie tylko estetyczne napisy wybraną czcionką, ale również kształty, fotografie czy obrazy, stanowiące często elementy dekoracyjne. Grawerowanie, które do tej pory kojarzyło się jedynie z personalizacją biżuterii oraz gadżetów reklamowych firmy, teraz znajduje zdecydowanie szersze zastosowanie.

Największą różnicą między wycinaniem a znakowaniem laserowym, jest temperatura lasera. Kiedy jego zadaniem jest uzyskanie konkretnego kształtu z obrabianego materiału, wykorzystywana jest wycinarka laserowa o wyższym stopniu ciepła. W przypadku grawera nie może być ono zbyt wysokie, bowiem chodzi jedynie o delikatnie osunięcie materiału, a nie jego całkowite przepalenie. Właśnie dlatego firmy zaopatrują się w oba rodzaje maszyn, by móc swoim klientom zaoferować profesjonalne usługi zarówno grawerowania, jak i wycinania laserowego.